PuzzloManiacy w sieci. Fora

Na pierwszy rzut oka, poza sklepami hobbystycznymi, mało jest miejsc w sieci dedykowanych typowo dla miłośników puzzli. Wśród nich nie rozwinęła się tak prężna scena blogowa jak np. w przypadku gier planszowych. Jeszcze trudniej o kanały na youtube, które osiągnęłyby dużą popularność. Mimo to w internecie można znaleźć miejsca, w których każdy puzzlomaniak może czuć się jak ryba w wodzie. Wystarczy dać się złapać w sieć…

Tym wpisem chciałbym rozpocząć cykl związany ze środowiskiem puzzlomaniaków w sieci. A zacząć chciałbym od przedstawienia miejsca dla mnie szczególnego, którym jest PuzzleForum.pl.

Inicjatywa zrodzona z pasji

Wiem, brzmi to jak tanie hasło reklamowe. Jeżeli tak je odebraliście, to pozwólcie, że opowiem wam pewną historię. Ta nie może się zacząć inaczej niż od słów…

Dawno, dawno temu, na początku roku 2012 w Polsce brakowało forum internetowego dedykowanego specjalnie miłośnikom puzzli. A trzeba wiedzieć, że były to czasy, gdy fora były o wiele bardziej popularne niż dziś. Owszem, na tych dedykowanych innym pasjom, czasem pojawiały się raz dłuższe, raz krótsze wątki o układaniu obrazków podzielonych na części, ale takiego dla prawdziwych puzzlomaniaków brakowało. 

I tak pewnego dnia, na forum jednej z księgarni internetowych, dwóch puzzlomaników zaczęło narzekać, że nie ma takiego miejsca, na co jeden z nich stwierdził: to je stwórzmy. Żaden z nich nie był informatykiem, webmasterem, nie miał doświadczenia w administrowaniu tego typu stronom (szczególnie od strony technicznej!), mimo to postanowili spróbować. Był to luty 2012 roku. Wystartowało PuzzleForum.pl, które prężnie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. 

Puzzle forum

Nie przypadkowo tak się o tym rozpisuje, gdyż jednym z tych zapaleńców jest Marcin S. Puzzler a drugim byłem ja. Każdy z nas przyjął nieco inną rolę, dzięki czemu udaje się utrzymywać je od strony technicznej, jak i dbać o dobrą atmosferę na forum (za co bardzo dziękuję Marcinowi!).

Magia „przestarzałych” miejsc

Nie ma się co oszukiwać, obecnie wiele forów internetowych zostało wypartych przez inne miejsca w sieci (szczególnie Facebooka i Instagram). A jednak z punktu widzenia miłośników puzzli, forum ma swoje duże zalety.

Jeżeli znajdziecie chwilę, by zerknąć (a może nawet założyć konto!) na PuzzleForum.pl, to szybko zauważycie, że zostało ono podzielone na kilka sekcji, a największa z nich to „Nasze albumy”. I choćby dla nich warto czasem zajrzeć. Dlaczego?

Każdy użytkownik może poprosić o założenie swojego albumu, takiego subforum, w ramach którego może zakładać nowe tematy związane z układanymi przez nich wzorami. Jedni użytkownicy tworzą je w podziale na lata, inni tworzą osobne wątki dla każdego obrazka, jeszcze inni dzielą je tematycznie. Można rzec, że na grupach facebookowych (o których będę pisał następnym razem, gdyż też są wspaniałym miejscem do dzielenia się swoją pasją) można robić to samo, jednak właśnie na forum, własne prace mamy uporządkowane i bardzo łatwo do nich wrócić. Bez problemu możecie śledzić wszystkie poczynania konkretnych forumowiczów. Obserwować i komentować, zacieśniać nowe znajomości.

PuzzleForum

Ale forum to nie tylko albumy, to także szereg innych dyskusji o producentach, nowościach, sklepach i wszystkim co z puzzlami związane. 

Puzzlomaniacy to nie samotnicy

PuzzleForum.pl jest jednym z dowodów na to, że puzzlomaniak wcale nie musi być introwertykiem, który szuka samotnej rozrywki. Wręcz przeciwnie, widać na nim potrzebę dzielenia się swoją radością z układania (a czasem frustracją, bo kto nie miał żadnego kryzysu układając puzzle?). Wielu z nas chce dzielić się doświadczeniem, wiedzą, szuka opinii innych, czasem pewnie szukają też nieco uznania, pragną czuć, że osób, które chcą sobie nieco poukładać w życiu jest zdecydowanie więcej.

Unsplash Tyler Lastovich

Uczestnictwo w forum nic nie kosztuje, zatem jeżeli szukasz miejsca do dzielenia się swoją pasją, chcesz popatrzeć jakie puzzle układają inni (a niektórzy forumowicze układają prawdziwe puzzlowe perełki!), szukasz informacji związanych z puzzlami, koniecznie zajrzyj. Nawet jeżeli wśród istniejących już wątków (a napisano już tam ponad 126 000 postów!) nie znajdziesz odpowiedzi na trapiące cię pytanie, to nic nie stoi na przeszkodzie byś sam rozpoczął nowy temat. 

Nie tylko PuzzleForum.pl

Oczywiście nie tylko Polacy swoje forum mają. W sieci znaleźć można także prężnie działające forum niemieckojęzyczne (https://puzzle-forum.de/), hiszpańskojęzyczne (http://www.puzzleando.com/index.php), włoskojęzyczne (https://puzzleforum.forumcommunity.net/) więc jeżeli język nie jest dla was przeszkodą, zerknijcie także i tam. 

PuzzleForum.de

Oczywiście fora to nie jedyne miejsce w które warto zajrzeć w przerwie od układania. O tych innych z pewnością pisać będę w najbliższym czasie. A tak już na zakończenie, nieco na marginesie , skoro już piszę o tym społeczności, chciałbym zapytać was: z jakimi reakcjami osób nie układających puzzli spotykacie się mówiąc o swojej pasji? Jak jesteśmy postrzegani? Czy spotkaliście się ze stereotypami wobec planszomaniaków? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach na fanpage Puzzle-Mania.pl