Przegląd puzzlowych nowości: czerwiec 2021

Za oknem upały, dzień coraz dłuży. Nie powinno więc dziwić, że czerwiec to czas w którym zazwyczaj obserwujemy nieco mniejszą aktywność PuzzloManiaków oraz mniej nowości pojawiających się w sklepach. Mniej nie znaczy, że PuzzleMania leniuchuje. W magazynie  pojawiło się trochę nowości, które zaciekawić mogą miłośników malarstwa, Wiedźmina czy też humorystycznych obrazków. Jednym słowem, dla każdego coś dobrego...

Najciekawsze nowości - czerwiec 2021

Podsumowanie maja rozpocząłem od statystyk i myślę, że powinno to stać się stałym punktem tego cyklu. Zatem oto kilka liczb dotyczących nowych puzzli jakie pojawiły się w sklepie. Oferta Puzzle-Mania.pl powiększyła się o 122 nowe wzory. Wśród nich: 38 od Bluebird, 33 od Sunsout, 15 od  Clementoni i Grafika, 10 od Heye, 4 od Jumbo, 4 od  Schmidt i po 1 od Educa, Otter House, Ravensburger. Elementacje od 24 do 2000 elementów. To tyle liczb, czas na subiektywny przegląd najciekawszych nowości.

Kolorowa wioska afrykańska. Bluebird. 1500 elementów

Puzzle 1500 elementów, kolorowa wioska afrykańska

Ten obrazek był największym zaskoczeniem miesiąca. Gdy któregoś dnia przeglądałem co nowego pojawiło się w sekcji nowości na stronie, rzuciła mi się w oczy miniaturka o bardzo jaskrawych kolorach. Już myślałem, że to grafika w stylu Friedensreicha Hundertwassera, bądź innego artysty, który preferuje proste, kolorowe formy. Tymczasem po powiększeniu zauważyłem, że to zdjęcie! Niesamowite kolory i zdobienia frontu domu. Przestrzeń urządzona w zupełnie odmienny sposób, niż nasz europejski styl. Coś wręcz niesamowitego, pełnego barw i radości. Nawet to neibo (gdyż stanowi niewielki obszar obrazka) zachęca do układania. Jeden z tych wzorów, które trafiają na listę "Must have".

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Dziedziniec cudów. Bluebird. 2000 elementów

Puzzle humorystyczne bluebird 2000 elementow

Z pewnych rzeczy się nie wyrasta. I w moim przypadku są to puzzle humorystyczne. Zawsze z zaciekawieniem wyglądam wzorów stworzonych przez Mordillo, Degano, czy mistrza Jana van Haasteren. Tym razem jednak obrazek namalowany przez Francoisa Ruyer przedstawiający dziedziniec cudów. Ów dziedziniec to dzielnica średniowiecznego Paryża, którą zamieszkiwali głównie złodzieje i żebracy. Czyli coś dla tych, którzy chcą z przymrużeniem oka spojrzeć na ówczesne niziny społeczne. Na obrazku sporo się dzieje, więc tym bardziej cieszy, że jest w większej elementacji, 2000 elementów.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Zaginiony element. Jumbo. 1000 elementów

Puzzle Zaginiony element

Wspomniałem o mistrzu Haasterenie? Skoro pojawiły się nowe wzory z jego studia, nie może ich zabraknąć w zestawieniu. Przynajmniej jednego, choć jeżeli lubisz puzzle humorystyczne to warto przejrzeć także pozostałe. Jego obrazki ciężko streścić. To mieszanka szaleństwa, absurdu i humoru. A pomiędzy tym wszystkim znajdziecie gdzieś zagubione ręce i płetwę rekina... Ot jeżeli jeszcze nie wiesz o co chodzi, po prostu zacznij je układać. Pewnie w trakcie rzucą ci się w oczy. A jak nie ten wzór to np. Pool-pile up lub Ogród warzywny.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Susan Brabeau - Manekin. Sunsout. 1000 elementów

Puzzle Sunsout 1000 elementów. Manekin

Kolejny wzór w zestawieniu jest nieco bardzie poważny, ale tylko nieco. Obrazy Susan Brabeau są różnie oceniane. Jedni doceniają jej specyficzne poczucie humoru, innych odrzucają sposobem przedstawienia twarzy, które często są.... pozwól, że powiem dyplomatycznie: specyficzne. W tym wypadku dwie nastolatki, które podziwiają manekina. Przyznasz pewnie, że mimo wszystko lekko się uśmiechnąłeś pod nosem widząc ten obrazek? Jeżeli tak, to może jest to dobry pretekst, by ułożyć coś od mniej znanego producenta?

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Batman panorama. Clementoni. 1000 elementów

Puzzle Batman panoramiczne

A gdyby tak wydrzeć kartę z komiksu i zrobić z niej puzzle? To skojarzenie nasunęło mi się, gdy zobaczyłem nowy wzór od puzzli 1000 elementów od Clementoni. Format panoramiczny i komiksowe ramki świetnie się komponują przekształcając typowy kolaż w pełną dynamiki historyjkę, która typową historyjką nie jest, bo to... typowy kolaż. Myślę, że te puzzle z Batmanem mogą zainteresować zarówno te młode dzieci jak i te nieco starsze. W końcu wspominałem już dzisiaj, że z pewnych rzeczy się nie wyrasta?

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Szkoła tybetańska - Mandala Amitabha. Grafika. 1500 elementów

Puzzle Mandala

Kolejny wzór jest dość zaskakujący, nie tylko dlatego, że sięga do azjatyckiej tradycji tworzenia mandali. Nie jestem znawcą buddyzmu, jednak nawet mi nasunęła się pewna analogia między tworzeniem mandali a układaniem puzzli. Mandala, czyli tworzenie czegoś, by to potem zniszczyć jako rodzaj pewnej medytacji. Nie zrozum mnie źle - nie mam zamiaru nadawać religijnego charakteru przyjemności układania puzzli. Co najwyżej widzę ich potencjalnie terapeutyczne znaczenie. Ale przyznaj, analogia jest ciekawa.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Leonardo da Vinci - La Scapigliata. Bluebird. 1000 elementów

Puzzle la scapigliata

Czerwiec przyniósł wiele nowości, które ucieszą miłośników układania motywów związanych z malarstwem. Wśród nich chciałbym zwrócić twoją uwagę na niedokończone dzieło Leonarda da Vinci. La Scapigaliata, czyli szkic znany jako "Głowa kobiety" albo "Rozczochrana". Delikatność rysów twarzy w połączeniu ze szkicem włosów sprawia, że jest w tym dziele coś co przykuwa oko. Z całą pewnością nie polecam ich tym, którzy szukają łatwych i przyjemnych układanek. Ze względu na kolorystykę ten wzór nie będzie należał do łatwych. Ale efekt po ich zakończeniu na pewno robi wrażenie. Dodam także, że ten obraz pojawił się już w ofercie sklepu PuzzleMania wydany przez firmę Grafika, także jako 1000 elementowe puzzle.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Rudolf Vogl: Frida. Heye. 1000 elementów

Puzzle Frida 1000 elementów

Mam wrażenie, że Frida Kahlo staje się jednym z najpopularniejszych motywów puzzli w ostatnim czasie. Frida, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón, stała się nieświadomie ikoną ruchu feministycznego. Co ciekawe niektórzy badacze jej życia i twórczości twierdzą, że przypisywanie feminizmu oraz innych cech jej twórczości, bywa często bardzo dyskusyjne i uznawane jest przez nich jako nadużycie. Puzzle Heye nie przedstawiają dzieła Fridy, lecz jej portret przygotowany przez Rudolfa Vogla. Czy bardzo kolorowy, wręcz tęczowy charakter ma być wyrazem postrzegania Fridy nie tylko jako symbolu emancypacji ale także seksualnego wyzwolenia przez które jest ona pozytywnie odbierana przez wiele środowisk LGBT? A może to po prostu nawiązanie do stylistyki malarstwa latynoamerykańskiego i indiańskiego? Cóż, czas spędzony na układaniu "tysiączka" może być dobrą okazją na rozmyślania o tym jak interpretować ten obraz.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Wassily Kandinsky: Powerful Red. Bluebird. 1000 elementów

Puzzle Kandinsky abstrakcjonizm

W czerwcu przybyło w ofercie sklepu Puzzle-Mania.pl kilka obrazów Kandinsky’ego, jednego z współtwórców abstrakcjonizmu. Jego obrazy przyjmowały różne formy, nierzadko dość złożone. Powerful Red to przykład prostej formy abstrakcyjnej, która pewnie właśnie dzięki owej prostocie rzuca się w oczy. Jeżeli lubicie jego twórczość warto zerknąć na podstronę z puzzlami zawierającymi reprodukcje obrazów rosyjskiego malarza. Znajdziecie tam kilkadziesiąt różnych obrazów. Całkiem możliwe jednak, że przeglądając ofertę tak jak ja dostrzeżecie moc tej czerwieni....

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Wiedźmin II. Clementoni. 1000 elementów

Puzzle The Witcher

Z racji, że w moim subiektywnym zestawieniu czerwcowych nowości zawędrowałem w rejony sztuki przez duże "S", na koniec coś lekkiego. Włoski producent puzzli, Clementoni, wypuściło puzzle z motywami netflixowej adaptacji książek o Wiedźminie (The Witcher). Ten wzór może nieco złagodzić oczekiwanie na drugi sezon serialu. Sam serial myślę, że został dużo cieplej przyjęty, niż powstała niemal 20 lat temu (!) polska produkcja, więc warto czekać. Owszem, może sam wzór nie jest tak udany jak w przypadku Peaky Blinders, ale i tak jak na puzzle z motywem filmowym nie jest źle. Myślę, że niebawem będziecie mogli je zobaczyć w ramach cyklu "Podróży Po Świecie Puzzli".

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Wakacyjne spowolnienie

Mniej premier niż w poprzednim miesiącu, jednak i tak udało się znaleźć TOP 10 puzzli. Wśród premier czerwcowych znajdziecie także inne perełki. Szczególnie jeżeli jesteście fanami malarstwa to obrazy Van Gogha, Moneta i innych artystów na pewno przypadną wam do gustu. W moim zestawieniu się nie znalazły, ale może znajdą się w waszych puzzlowych kolekcjach? Dla wielu puzzloManiaków wakacje są czasem odpoczynku od układania i nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, czasem potrzebujemy odmiany. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by już wypatrywać co będziemy układali gdy dni zaczną być coraz krótsze. Tymczasem zapraszam do zaglądania na blog PuzzleMania, gdzie już za tydzień pojawi się kolejny wpis. 

Przegląd puzzlowych nowości: czerwiec 2021 3