Przegląd puzzlowych nowości: maj 2021

Miłośnicy układania puzzli nie mogą narzekać na brak nowych wzorów. Gdy przyjrzałem się ile przybywa ich w Puzzle-Mania.pl z zaskoczeniem zauważyłem, że każdego miesiąca jest to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset (!) nowych obrazków. Naprawdę jest w czym wybierać, choć nie zawsze mamy czas, by dokładnie analizować i śledzić wszystkie nowinki. Dlatego postanowiłem, że raz  w miesiącu, będziemy publikować krótkie zestawienie, maksymalnie 10 najciekawszych puzzli, które pojawiły się w sklepie. Oczywiście zestawienie jest bardzo subiektywne, dlatego mimo wszystko warto zajrzeć na stronę www, by zobaczyć pełną listę.

Top 10 najciekawszych puzzli – maj 2021

Na początek małe podsumowanie, czyli część dla tych, co lubią liczby i statystyki. Otóż w maju w Puzzle-Mania.pl pojawiło się  158 nowych wzorów od 10 producentów. Zdecydowanie to dobry miesiąc dla tych, którzy lubią wzory od amerykańskich producentów: Cobble Hill (42), Masterpieces (38), czyli połowa spośród wszystkich nowości! Ale pojawiły się także puzzle od Bluebird (22), Ravensburger (18), Clementoni (17), Otter House (8), Grafika (3), Falcon (1). Osobno wspomnę o polskich akcentach, czyli Trefl (5) i Castorland (4). Ale nie o liczbach miałem pisać, wiem, że ważniejsze jest to, co niektórzy nazywają „mięsem”. Co zatem rzuciło mi się w oczy w maju (kolejność przypadkowa)?

US Army: Człowiek Honoru. Masterpieces

Puzzle U.S. Army Men of Honor

Na początek bardzo specyficzny wzór, ukazujący jak różne jest podejście do patriotyzmu nas Polaków i Amerykanów. Spośród dwóch motywów nawiązujących do armii amerykańskiej ten jest zdecydowanie ciekawszy. Jak widać puzzle nie tylko bawią, ale pozwalają obserwować różnice kulturowe związane z krajem w którym są produkowanie. Amerykanie o wiele bardziej celebrują i manifestują patriotyzm co widać w tym jak odnoszą się do flagi, uroczystości, czy weteranów. Oczywiście nie znaczy to, że Polacy nie manifestują swojego patriotyzmu, ale przyznacie, że różnice są widoczne gołym okiem.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Układ słoneczny. Puzzle Spiralne 1040 elementów. Trefl

Skoro już mowa była o patriotyzmie to pozwolę sobie na nasz lokalny, puzzlowy, patriotyzm i w zestawieniu ujmę nowość od Trefla. Puzzle, które moją uwagę przykuły przede wszystkim kształtem. Po serii „Crazy Shapes”, Trefl zaskoczył nas nową serią puzzli spiralnych, których choć sam obrazek jest tradycyjnym prostokątem, to poszczególne elementy są wycięte w taki sposób, iż zamiast układać się w tradycyjną siatkę, tworzą spirale. Myślę, że będzie to ciekawa gimnastyka dla umysłu a przy tym dobra zabawa.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Kasety. 200 elementów. Ravensburger

Puzzle Kasety. 200 elementów

Edycja w dniu 09.06.2021: seria puzzli 200 elementowych (Las, Kasety, Kot itd.) nie należą do serii XXL. Dziękuję p. Katarzynie z grupy facebookowej "Puzzle to moja pasja" za zwrócenie na to uwagi. W ramach puzzli XXL Ravensburgera także znajdziemy nowości (W starożytnym Egipcie. 300 elementów. Puzzle XXL, Wielki sen. 300 elementów. Puzzle XXL). W moim subiektywnym przeglądzie zostają jednak Kasety ponieważ uderzyły one w lekko sentymentalną nutę. Należę do pokolenia, które pamięta jak odtworzyć muzykę w „kaseciaku” i do czego służył ołówek, więc na pewno mnie zrozumiecie. A co do puzzli XXL dalej będę wypatrywał nowych wzorów, które będą atrakcyjne dla dorosłych a nie tylko dla dzieci. Tego typy układanki są szczególnie atrakcyjne dla osób starszych (i ich rodzin!), których problemy związane ze wzrokiem lub z czynnościami manualnymi mogą zniechęcić do tradycyjnych puzzli 1000 elementów.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Motyle. 1000 elementów. Bluebird

Puzzle Motyle. 1000 elementów

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się puzzle gradientowe. Zarówno te typowe, jak puzzle Gradient od Cloudberries, jak i te, które opierają się na odpowiednio ułożonych przedmiotach lub stworzeniach. Tak właśnie jest w tym wzorze na którym znajdziecie po prostu motyle. Kolorowe motyle, które, jak podrzewam, przy puzzlach 1000 elementów będą bardzo przyjemnym przerywnikiem, zdecydowanie łatwiejszym w ułożeniu niż Kolorowe rzeczy 1000 elementów, które także pojawiły się w ofercie Puzzle-Mania.pl

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Motyle z ogrodów Ameryki Północnej. Puzzle XXL 500 elementów

Puzzle Motyle z ogrodów Ameryki Północnej. Puzzle XXL, 500 elementów

Skoro już jesteśmy przy motylach, to warto zwrócić uwagę na puzzle od Cobble Hill ukazujące motyle z północnej ameryki. Zdecydowanie bardziej stonowany i piękny kolorystycznie wzór przypominający nieco kartkę ze starego atlasu o motylach. W tym wypadku to także puzzle XXL, które po ułożeniu mają wymiary takie same jak puzzle 1000 elementów tego producenta, czyli około 68x50 cm.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Walter Crane: Imperium Brytyjskie w 1886 roku. 2000 elementów. Grafika

Puzzle Walter Crane: Imperium Brytyjskie w 1886 roku

Jest też nowa mapa, a te są niczym powrót do korzeni puzzlo-maniactwa. Grafika przygotowała mapę przedstawiającą Imperium Brytyjskie w 1886 roku. Autorem tej ryciny jest angielski grafik i ilustrator, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, Walter Crane. Mapy same w sobie są wyzwaniem, tutaj dodatkowo trudność podnosi fakt, że obrazek składa się z 2000 puzzli. Zatem coś miłego dla bardziej zaawansowanych miłośników układanek.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Madeleine Floyd: Kwiaty i motyle. 1000 elementów. Otter House

Otter House to ciągle mało znany w Polsce producent puzzli. Stylistyka ich obrazków na pewno nie przekona każdego miłośnika puzzli, jednak, jeżeli lubisz tematykę zwierzęcą, pewnie prędzej czy później się z nimi zetkniesz. Wśród 8 nowości jakie pojawiły się w sklepie, sam byłbym skłonny ułożyć chyba tylko ten wzór. Znów motyle, zatem chyba udziela mi się wiosenny nastrój. Ilustracja została przygotowała przez współczesną artystkę, urodzoną w 1969 roku Madeleine Floyd. Jej prace są popularne w Wielkiej Brytanii.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Harry Potter 5: Expecto Patronum. 1000 elementów. Ravensburger

Puzzle Harry Potter 5: Expecto Patronum

Ten wzór zyska wielu zwolenników, gdyż fanów Harrego Pottera nie brakuje. Jest to kolejny obrazek z serii, która wśród puzzli na licencji, nie jest kolejnym kolażem kadrów z filmu, czy zdjęciem głównych aktorów. Ta seria to ilustracje, które mocno nawiązują do filmowej wizji Harrego Pottera, jednak przyznać trzeba, że wprowadzają nieco świeżości w tę tematykę. Jeżeli sprezentujecie je miłośnikowi książek koniecznie wspomnijcie, że nie istnieje zaklęcie układające puzzle (chociaż jako mugol mogę się mylić!), ale są za to dobre rady, które pozwolą nawet początkującemu ułożyć 1000 elementowe puzzle o Harrym Potterze (link).

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Piotruś Pan. 1000 elementów. Masterpieces.

Puzzle Piotruś Pan. 1000 elementów

Kolejne bajkowe klimaty. Piotruś Pan, na tym obrazku walczący z Kapitanem Hakiem. Wręcz klasyczna, pełna emocji scena i miła bajkowa „kreska”. Może nie był to mój pierwszy typ dzisiejszego zestawienia, jednak myślę, że wielu czytelnikom się spodoba. Szczególnie, jeżeli ukończyliście już wszystkie motywy z bajek Disneya malowane przez Thomasa Kinkade. I może będzie dobrym pretekstem, by wypróbować puzzle amerykańskiego producenta.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Tropikalna ryba – puzzle konturowe. 1000 elementów. Masterpieces

Puzzle Tropikalna ryba - puzzle konturowe

Na zakończenie puzzle, które są mocno nie z mojego podwórka. Ale należą do ciekawej grupy puzzli konturowych, które osobom takim jak ja, które zawsze najpierw układają ramkę, każą zmienić schemat układania. Dodatkowo obrazek urozmaicają specjalnie wycięte elementy. To rozwiązanie częściej spotykam w przypadku puzzli drewnianych, ale jak widać i producenci tradycyjnych puzzli tekturowych też po nie sięgają. Chociaż, czy za tradycyjne nie powinienem uznać puzzli drewnianych?!

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu.

Ot szybki przegląd nowośći, jakie ukazały się w Puzzle-Mania.pl w maju. W następnym miesiącu kolejny przegląd. Nie koniecznie zawsze będzie to Top 10, ale subiektywne podsumowanie czerwca powinno pojawić się na naszym blogu w pierwszym tygodniu lipca.

 

 

Przegląd puzzlowych nowości: maj 2021 3 Przegląd puzzlowych nowości: maj 2021 4