Przegląd puzzlowych nowości: sierpień 2021

Niesamowite jak kalendarz wpływa na nasze hobby. Najcieplejsze miesiące roku to zawsze nie tylko czas w którym wielu puzzlo-maniaków albo zwalnia tempo układania, albo całkowicie przerzuca się na inne aktywności. To okres w którym pojawia się zdecydowanie mniej nowości. Widać wszyscy potrzebujemy czasem nieco oddechu. Lipiec w Puzzle-Mania.pl przyniósł „tylko"około 60 nowych wzorów. Sierpień ponad dwa razy więcej przypominając, że sezon na układanie zaraz się zacznie.

Najciekawsze nowości – sierpień 2021

Sierpień przyniósł 156 nowych wzorów z czego zdecydowana większość to puzzle od amerykańskiego producenta Masterpieces. Choć statystyka to zaledwie namiastka radości jaka płynie z przeglądania nowych wzorów, niech tradycji stanie się zadość. Wśród nich znalazły się wzory od BlueBird (3), Clementoni (7), Dino (1), Eurographics (38), Grafika (2), Heye (9), Jumbo (2), Masterpieces (70), Nathan (22), Trefl (3). Oczywiście wzorów bardzo różnorodnych: znajdzie się coś dla dzieci jak i dla dorosłych. Są takie te z większych elementacji, poszukiwanych przez zagorzałych puzzlo-maniaków (3000 elementów od Bluebird). Jest klasyka malarstwa, kolaże, bajki. Nie zabrakło też czegoś dla fanów Harrego Pottera.

Zasiadając do pisania niniejszego przeglądu pierwotnie planowałem typowe Top 10, podobnie jak w czerwcu. Potem doszedłem do wniosku, że skoro to subiektywny przegląd, to wybiorę to, co faktycznie wpadło mi w oko co nie oznacza, że inne nie są godne uwagi! 

Tree of Life Tapestry. Eurographics. 1000 elementów

Puzzle 1000 elementów Gobelin

Są wzory, które wywołują efekt „wow”. W sierpniu właśnie te puzzle, przedstawiające gobelin z drzewem życia, takimi właśnie były. Wzór z całą pewnością trudny, ale efekt po ułożeniu musi być niesamowity. Kolorowy, ale nie przejaskrawiony. Taki na którym naprawdę wiele się dzieje, ale mimo wszystko nie jest to wzór z serii „impossible puzzle”. Taki, przy którym człowiek przystaje i stwierdza, że jest to coś pięknego, nie codziennego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

The Tree of Life. Eurographics. 1000 elementów

Puzzle 1000 elementów. Drzewo życia

Skoro już o drzewach mowa. Kolejny wzór od Eurographics, tym razem z serii puzzli edukacyjnych. Podobnie jak modele anatomiczne człowieka tak i to nie odrzuca swoją „edukacyjnością”. Wręcz przeciwnie, patrząc na nie odczuwam chęć przestudiować się w obrazek, a zarazem dzięki różnorodności i niezbyt dużej elementacji (puzzle 1000 elementów), wiem, że układać się je będzie bardzo miło. Kolejny dowód, że puzzle bawią i uczą!

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Titanic White Star Line. Masterpieces. 1000 elementów

Puzzle 1000 elementów, Titanic

Masterpieces zdominował nowości sierpnia. Muszę przyznać, że oferta tego producenta jest bardzo… amerykańska. Dla mnie momentami wręcz zbyt kolorowa, za bardzo przejaskrawiona. To co szczególnie przykuło moją uwagę to aż cztery wzory przedstawiające Titanica. Pierwotnie myślałem, że zbliża się jakaś okrągła rocznica zatonięcia statku, co zresztą sugeruję tytuł jednego z tych wzorów. Tymczasem katastrofa RMS Titanic miała miejsce w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Cokolwiek inspirowało producenta, ten wzór najbardziej do mnie przemówił. Jestem niemal przekonany, że niejedna osoba po ułożeniu powiesi go na ścianie w jakiejś antyramie, niczym stary plakat.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Raj w lecie. Heye. 1000 elementów

Puzzle humorystyczne Heye

Humorystyczne puzzle od Heye to dla mnie synonim dobrej zabawy. Podobnie jak puzzle Jana van Haasteren tak i wzory Michaela Ryba mają swój niepowtarzalny styl i niesamowitą dawkę humoru. Przedstawione sceny są pełne akcji, więc układanie ich pozwala ciągle odkrywać coś, czego nie zauważyliśmy patrząc na pudełko. Nie inaczej jest na tym obrazku, raj potrafi zaskoczyć. Bo kto powiedział, że będzie w nim nudno? Ryba udowadnia, że zdecydowanie tak nie jest. A jeżeli akurat te was nie przekonały, to zerknijcie na nowości, bo są wśród nich także inne puzzle humorystyczne (nie tylko tego autora)

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Disney Classic. Clemmentoni. 3x48

Puzzle Disney

Zaskoczeni wyborem? Bo ja w sumie tak. Ale nie przez przypadek te puzzle znajdują się w zestawieniu. Mój wzrok przyciągnęła scena z bajki, którą uwielbiałem w dzieciństwie: Robin Hood w starej Disney’owskiej odsłonie. Alicja w krainie czarów, czy Piotruś Pan także należą do tych, które przyjemnie się oglądało. Teraz patrzę na nie z sentymentem połączonym z lekkim żalem, gdyż obecnie coraz trudniej znaleźć bajki z taką kreską. Może już nieco się zestarzałem, ale gdy zdarzy mi się zerknąć na kanały telewizyjne dla dzieci, często mam wrażenie, że… bajki są mało bajkowe. Czy też tak czasem macie? Biorąc pod uwagę popularność wzorów Thomasa Kinkade z serii Disneya chyba nie jestem odosobniony w sentymencie do starych kreskówek. Jednak tamta seria była przeznaczona dla starszych puzzlo-maniaków (1000 elementów może być za trudne dla milusińskich). Tutaj mamy coś specjalnie dla najmłodszych. A wyciągnięcie puzzli może być też pretekstem, by włączyć dzieciom dobrą bajkę!

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Well Stocked Shelves. Masterpieces. 1000 elementów

Puzzle 1000 elementów, pociągi

Na zakończenie znów cos od Masterpieces. Owszem pisałem, że ich wzory są dla mnie zbyt amerykańskie, jednak ten uderza w strunę, która może poruszyć każdego puzzlo-maniaka. Strunę kolekcjonerstwa. Półka pełna lokomotyw, marzenie niejednego „dużego chłopca”. Może i dawno nie spotkałem osoby, która miałaby w domu miniaturową kolej co nie znaczy, że takich kolekcjonerów nie ma. W internecie bez problemów znajdziecie sklepy z modelami lokomotyw i wagonów, a ich ceny wskazują, że to zdecydowanie hobby dla „dużych chłopców” Tak jak i te puzzle, gdyż po 2000 elementów sięgną pewnie bardziej doświadczeni miłośnicy układanek.

Kliknij tutaj, by zobaczyć puzzle na stronie sklepu

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem to nie wszystkie nowości warte uwagi. Nie wymieniam tutaj choćby kilku przyjemnych dla oka krajobrazów, obrazu Van Gogha, czy serii obrazów kulinarnych. Wszystkie nowości z lipca można zobaczyć na stronie sklepu (link). Tymczasem wrzesień przypomina o zbliżającej się jesieni. Wieczory stają się coraz dłuższe a to zawsze sprzyja spędzaniu czasu przy puzzlach. Zatem to doskonały moment, by rozglądać się za czymś nowym do układania…. Ale nie poprzestawajcie na rozglądaniu i kupowaniu. Puzzle lubią być układane ?

Przegląd puzzlowych nowości: sierpień 2021 3 Przegląd puzzlowych nowości: sierpień 2021 4